DN7 km33
admin@manastireabaldana.ro
tel: +40760697452

Despre Parintele Vicentiu

Binecuvantat de Dumnezeu si inzestrat cu cele mai rodnice si mai frumoase tinuturi dintre cele care sunt in Muntenia Subcarpatica, judetul Dambovita este strabatut pe axa longitudinal de cele doua ape care i-au marcat existenta (Ialomita si Dambovita), la nord este strajuit de culmile semete ale muntilor Bucegi si Leota iar la sud este limpezit de campiile line, spre lunca ale Argesului, Dambovitei, Ilfovului si Colentinei. In aceste locuri de stravechi asezari omenesti cu urme de locuire inca din comuna primitiva, cu rezervatii arheologice si tezaure monetare specifice pe teritoriul tarii si cu resedinta voievodala care a cunoscut gloria celor 33 de voievozi ai Tarii Romanesti, vorbesc nu numai marturisirile vietii materiale a stramosilor nostri, ci si cele care ne readuc in fata bogatiei vietii spirituale, necontenita lor preocupare pentru credinta si statornicie.Mai mult decat in oricare alt loc, la campie oamenii si-au construit satele ca un loc intarit , cu un Schit in centrul sau, formand un nucleu social, economic, spiritual religios.

Unitatea constiintei de neam, a dat si aici unitatea credintei cultivata in Schituri si Manastiri, iar la Baldana putem spune ca se afla un adevarat punct nodal al unor astfel de ctitorii spirituale si culturale, pentru ca de jur-imprejur locurile sunt marcate de ctitorii laice si (sau) religioase. O scurta privire aruncata asupra zonei adiacente satului Baldana aduce argument spuselor noastre astfel ca:

La 1827 – 1831 se construieste un schit de catre Preotul Gheorghe si prezbitera Maria Baldanescu pe când eclesiastrul Bisericii Domnesti din Targoviste, sotia sa Maria fiind fiica protopopului Neagoe de la aceeasi Biserica. In cazul altor ctitori ce ar fi trebuit sa apara in pisanie alaturi de Preotul Gheorghe si sotia sa, nu sunt caci iata ce spune textul pisaniei:

"Cu vrerea Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh s-a ridicat aceasta Sfanta Biserica de robul lui Dumnezeu Preotul Gheorghe eclesiastrul Bisericii Domnesti din Targoviste, si de roaba lui Dumnezeu Maria prezbitera, spre slava lui Dumnezeu si cinstea Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu si a Marelui Mucenic Gheorghe si Sfantului Ierarh Nicolae, in zilele prea puternicului imparat a toata Rusia Nicolae Pavlovici, prin blagoslovenia Prea Sfintiei Sale parintele Mitropolit (Episcop al Ramnicului), Chir NEOFIT, fiind ocarmuitorul Sfintei Mitropolii in locul prea Sfintiei Sale Mitropolit Grigorie cel ce din prisma boierilor a fost izgonit din tara Munteneasca.
S-a izbavit de tot lucrul la 1831 Septembrie, si s-a Sfintit"

Preotul Gheorghe era un om de nivel cultural ridicat, oricum cu dragoste de carti, inzestrand si Schitul Baldana cu numeroase carti. Este numai unul din exemplele care arata ca schitul a fost mereu in atentia ctitorului si a locuitorilor din zona, pentru care ruinarea acestui schit a insemnat o pierdere, dar totusi au pastrat pana azi memoria ctitorului si lacasul cu pridvorul sprijiniti pe cei patru stalpi mareti, cu acea pisanie care mai poarta si va purta peste timpuri numele celor care au adus aportul la ridicarea acestui Sfant asezamant monahal.